אנונימוס

מהי דיסטופיה?

איך אגדיר מהי דיסטופיה? הדרך הטובה ביותר עוברת דרך שתי מלחמות עולם. בעיקר לאחר מלחמת העולם השנייה החלו אנשי מדע ורוח לתהות לגבי הטבע האנושי. דיסטופיה מתארת עולם אפל וחסר סיכוי שבו נרמסות זכויות הפרט ברגל גסה, כשהכל נעשה לטובת הכלל. שלוש אידאולוגיות דיסטופיות נוסו בדרך כזו או אחרת במהלך המאה העשרים.

הקומוניזם – בברית המועצות נערך אחד הניסויים החברתיים האכזריים ביותר. תחת סיסמה של רכוש משותף ועולם ללא גבולות צמחו מנהיגים פרנואידים ותאבי בצע, שחלקם לא בחל באמצעים לרסן את העם. הרי העם צריך להתאים עצמו לאידאולוגיה. על פניו הקומוניזם בא לעזור למעמד הפועלים אותם לא כך קרה. בברית המועצות בוצעו טיהורים של אנשי רוח, אנשי צבא וכפרים שלמים. לעתים חווה העם תקופות של רעב כבד, בעוד האליטה השליטה נהנתה מאורח חיים מפנק למדי.

הנאציזם – אידאולוגיה שצמחה בגרמניה לאחר התבוסה במלחמת העולם הראשונה ותפסה תאוצה בשנות השלושים של המאה העשרים. הנאציזם הסתמך על אאוגניקה, דעות קדומות ושנאת זרים. הנאצים דברו על היררכיה של גזעים ואף נשלחו משלחות של חוקרים כדי להוכיח שהגזע הארי הוא העליון מכולם. הנאציזם לא בחל אף הוא באמצעים על מנת להעלים אלמנטים לא רצויים מהחברה. אנשים בעלי מוגבלות, יהודים, צוענים, הומוסקסואלים ומתנגדי משטר. מלחמת העולם השנייה הראתה בצורה הכואבת ביותר מהי דיסטופיה וכיצד טירוף של אדם אחד סחף את העולם למרחץ דמים שלא נראה כמותו.

הפשיזם – גירסה כלשהי של שתי האידאולוגיות הקודמות החלה באיטליה בראשות בניטו מוסוליני.

סופרים החלו בכתיבת ספרים המתארים עולם עגום. כשאחד הידועים שבהם הוא "1984" של ג'ורג' אורוול. ספרים נוספים בז'אנר הם: "בעל זבוב", "פרנהייט 541", "עולם חדש אמיץ" ומחזות כמו "מחכים לגודו"

אנשי המדע, בעיקר פסיכולוגים חברתיים ערכו ניסויים שנויים במחלוקת אשר הראו שבתנאים מסוימים בכל אחד ואחד מאיתנו מצוי הצד האפל.

ולמה דיסטופיה נמצאת כאן?

היא כאן כי היא חלק מהמציאות, היא כאן כי יש מקומות בעולם שבהם מתקיימים בעצם ימים אלה התסריטים העגומים ביותר.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.